GÜVENLİ TRAFİK KİTABIMIZ YAYINLANDI.

Toplumun her kesimini birebir etkileyen faktörler arasında yeri hep ön sıralarda olan hayati bir konu var: ‘Güvenli trafik’. İşte bu hayati konuya bir ışık tutmak, bilimsel bir bakış açısıyla veri oluşturmak ve çözüm önerileri üretmek amacıyla yola çıktık. Bu kitap; bu çabanın bir ürünüdür.

İster yaya olalım ister sürücü ister kasabada ister metropolde, nereye gidersek gidelim evden adım attığımız anda ‘trafik’in içindeyiz. Güvenli trafik ancak ortak bir bilinçle mümkün. Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği olarak bu konuyu mesele edindik; Akademik Eser Projesi bu ortak bilince katkı sağlama ve güvenilir bir referans kaynağı oluşturma fikriyle doğdu. Akademik danışma kurulumuz tarafından güvenli trafiği tehdit eden 11 önemli konu başlığı seçildi ve Anadolu’nun dört bir tarafındaki akademisyenlere çağrıda bulunuldu.

Gönderilen eserler akademik kurulumuz tarafından da incelenerek Boğaziçi Üniversitesi’nden değerli bilim insanımız Doç Dr. Ilgın Gökaşar’ın liderliğinde derlendi ve ortaya bu akademik eser çıktı. Kitap, Türkiye’deki yolların güvenlik problemlerinin tespiti, güvenli bir trafik için faydalanılması gereken teknolojik gelişmeler, son 60 yılda trafikle ilgili Türkiye’de uygulanan kanun ve yasal düzenlemelerde gelinen son nokta, sürüş güvenliğinde lastiğin önemi, ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının azaltılması ve özellikle yayaların güvenliği için alınması gereken çeşitli önlemler ile kamuyu bilinçlendirme faaliyetlerinin etkisi ve önemi gibi konuları içeriyor.

Trafik düzenleyici ve uygulayıcıları başta olmak üzere, trafik ortak bilincine katkı sağlayan toplum önderleriyle paylaştığımız bu projenin, ortak trafik kültürümüze ve tüm paydaşlara aynı güç ve heyecanla ışık tutmasını dileriz.

Güvenli Trafik kitabımıza dijital olarak erişmek için linke tıklayabilirsiniz.