2017-2018 Kış Lastiği Uygulaması ile ilgili Açıklama

Kış lastikleri; kış koşullarında güvenli sürüş ve trafik akışı sağlamak için geliştirilmiş lastiklerdir. Değişen iklim şartlarında; birçok Avrupa ülkesi kış lastikleri uygulamasını zorunlu kılmıştır. Avrupa lastik endüstrisinin araştırmaları, kış lastiği kullanımının kış koşullarında yola tutunma eksikliğinden kaynaklanan kaza sayısını yüzde 46 düşürülebildiğini göstermektedir. (Kaynak: ETRma/Avrupa Lastik ve Kauçuk Üreticileri Derneği) Kış lastiği zorunluluğu; ülkemizde de 2012 yılından beri uygulanmaktadır. Beş yıldır ticari araçları kapsayan uygulama, toplumsal ihtiyaç ve beklentiler doğrultusunda zaman zaman yapılan ek düzenlemelerle güncellenmektedir.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, 1 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan “Kış Lastiği” tebliğine ilişkin, 25 Eylül 2017 tarihinde bir basın açıklamasında bulunmuştur. Bu açıklamada “1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu olup, yapılan düzenleme; hususi olarak tescil edilmiş taşıtların kış lastiği takmalarını kapsamadığı” ifade edilmiştir.

 

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği LASİD olarak, 7 derecenin altında – güvenli sürüş ve trafik için tüm araçlarda kış lastiği kullanımının kritik bir rol oynadığını hatırlatmak istiyoruz. Bundan sonraki süreçte de kış lastiği uygulamasının trafik güvenliği açısından önemli olduğu inancıyla başta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve ilgili diğer birimler ile iş birliği içinde bu yöndeki çabalarımızı tüm gücümüzle sürdüreceğiz.

 

LASİD Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği