Kış koşullarında güvenli bir trafik için kış lastiklerinizi şimdiden HAZIRLAYIN!

(31 Ekim 2014 – Basın Bülteni)

LASİD (Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği) Genel Sekreteri Bahadır Ünsal 1 Aralık tarihinde başlayacak olan zorunlu kış lastiği uygulamasının şimdilik sadece ticari araçları kapsadığını; ancak güvenli sürüş ve kış koşullarında akıcı ve güvenli bir trafik için binek araç sürücülerinin de kış lastiği kullanımı konusunda hassasiyet göstermeleri gerektiğini söyledi. Ünsal, sürücüleri hazırlıklarını tamamlamaları konusunda uyardı.

Doğu illerimize yılın ilk karı düştü, sıcaklık tüm bölgelerde azalıyor. Kış koşullarında ilk akla gelenler trafik kabusu, kazalar, yolda kalan araçlar… 4 milyondan fazla ticari araç için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık tarihinde başlıyor. Kış mevsimi yaklaşırken; Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği LASİD, +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda kış lastiğinin sağlayacağı faydaya dikkat çekerek tüm sürücüleri uyardı. LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal, kış lastiği zorunluluğunun başlamasına az bir süre kaldığına işaret ederek; sürücülerin daha sonra sıkışıklık yaşamamaları için kış lastiği hazırlıklarını tamamlamaları gerektiğini kaydetti:

‘’Kış lastiği takma zorunluluğu şimdilik sadece ticari araçlar için geçerli. Ancak trafikte kayıtlı 18.5 milyon araç var. Bu araçların çoğu, altındaki milyonlarca lastik ile yaz-kış, kar-çamur demeden karayollarımızda dolaşıyor. Kış koşullarında akıcı ve güvenli bir trafik için zorunluluk kapsamında olmasalar da binek araçlar dahil bütün sürücüler bu uygulamaya hassasiyet göstermeli. Uygulamanın başlamasına 1 ay kaldı, sürücüler bu süre içinde kış lastiği hazırlıklarını tamamlamalılar. Hiç unutulmamalı ki, lastik; bir araçta bizi hayata bağlayan en önemli parçalardan biridir. Doğru olmayan lastik seçimi ve kullanımı trafik kazalarına yol açabilir; sizin ve sevdiklerinizin yaşamını tehlikeye atar. ‘’

LASİD hakkında:Lastik Sanayici ve İthalatçıları Derneği kısa adıyla LASİD; Brisa, Continental, Goodyear, Michelin ve Pirelli’den oluşan kurucu üyeler tarafından 27 Ocak 2014 tarihinde bir sektör derneği olarak kuruldu. Sektör temsilcilerini; lastik üretimini ve lastik sanayiini geliştirmeye hizmet etmek amacıyla aynı çatı altında buluşturan LASİD; doğru ve bilinçli lastik kullanımı konusunda kamuoyunu ve tüketicileri bilgilendirmeyi; sektörün sorunlarını topluca ele alarak resmi merciler ve diğer ilgililer nezdinde öneri ve görüşler sunmayı hedefliyor.