Yollara düşmeden önce lastiğinizin özel bakımını ihmal etmeyin!

Okulların kapanmasıyla birlikte tatiller başladı. Şehirlerarası yollarda araç sayısı artarken seyahate çıkacak sürücülere uyarı Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği LASİD’den geldi. LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal; ‘’Uzun yolda güvenli bir sürüş için her bireyin üzerine düşen sorumluluklar var. Unutmayalım trafik tüm sürücü ve bireylerin ortak bilinciyle sağlıklı ve güvenli bir şekilde yürür’’ diyerek, seyahat öncesi lastik bakımı ve güvenli sürüş için mutlaka izlenmesi gereken adımları şöyle sıraladı…

Güvenli sürüş için can simidiniz lastiktir

Doğru ve bilinçli lastik kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla kurulan dernekten yapılan açıklamada; güvenli sürüşte lastiğin hayati önemine dikkat çekildi. LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal; seyahate çıkacak sürücüleri doğru lastik kullanımı için uyardı: ‘’Lastik, güvenli bir sürüş için can simididir. Aracınızın yol ile temasını sağlayan tek bağlantı noktası, lastiğinizin yola bastığı alandır; o da neredeyse elinizin boyutu kadardır. Bu alanı doğru kullanmazsanız hayatınızı, araçtaki yolcuların hayatını, trafikteki başka araçları ve onların taşıdığı hayatları da tehlikeye atmış olursunuz. Güvenli sürüş için aracınıza en uygun ve doğru lastiği seçmeli, onu da doğru şekilde kullanmalısınız; bakım ve kontrollerini düzenli yapmalısınız. Ancak şunu da unutmamalıyız ki trafik; tüm sürücü ve yayaların ortak bir bilinçle ve birbirine saygı duymaları sayesinde sağlıklı yürür.”

Seyahate çıkmadan önce lastiğe özel bakım!

LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal; tatil planları içinde yer alması gereken en önemli maddenin lastik bakım ve kontrolü olduğuna dikkat çekti; adım adım yapılması gerekenleri şöyle sıraladı…

Diş derinliğini ölçtürün:Aracınızla seyahate çıkmadan önce lastiğinizin diş derinliğini mutlaka kontrol etmeli/ettirmelisiniz. Diş derinliğinin yasal diş derinliği olan, 1.6 mm’den daha düşük olmaması gerekir. 1.6 mm’den daha az diş derinliği olan lastikler yol tutuşu, fren mesafesi, yakıt tüketimi gibi konularda olumsuzluk getirirken,  yasal olarak da kullanılması mümkün olmadığından, yenileri ile değiştirilmelidir.

  1. Düzensiz aşınmaları ve özürleri tespit edin, gereğini yapın: Lastiklerinizin diş, topuk, yanak ve sırt kontrollerini yaptırmalısınız. Lastiğinizin herhangi bir noktasında görülen düzensiz aşınma, delinme, yıpranma ve yırtılma benzeri özürler uzmanları tarafından incelenmeli ve alınacak karara göre uygulama yapılmalıdır. Unutmayın lastiklerin hasarsız sırt deseni; yola tutunmasını sağlar ve frenleme için ihtiyaç duyulan mesafeyi direkt etkileyerek hayatınızı korur.
  2. Doğru ve uygun hava basıncı basın: Lastiklerinizin uygun hava değerlerinde şişirilip şişirilmediğini kontrol edin. Lastiğinize, aracınızın kitabında önerilen doğru ve uygun  havayı basmalı/bastırmalısınız. Hava basıncı tercihen lastikler soğukken veya en azından 2 saat boyunca hareket etmemişken ölçülmelidir.
  3. Balans ayarını kontrol edin: Lastiklerinizin balans ayarlarını yaptırmalısınız. Unutmayın balans ayarı yapılmamış lastikler; sürücünün yorulması, erken lastik aşınması ve aracınızın süspansiyonunda gereksiz aşınmayla sonuçlanan titreşimlere neden olabilir.

Uzun yolda güvenli sürüş için dikkat!

Lastiğin güvenli sürüş için çok önemli olduğuna dikkat çeken LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal; uzun yolda uyulması gereken seyahat kurallardan bazılarını şöyle hatırlattı:

  • Yola sabah erken saatte çıkın. Mola yerlerini önceden belirleyin. Uzun yolda 2 saatte bir veya her 150 km’de bir 15 dakika mola verin.
  • Takip mesafesini koruyun ve şehir içinden geçerken hızınızı düşürün.
  • Kısa farlarınızı gece-gündüz açık tutun ve hız limitlerine uyun.
  • Emniyet kemerini takın ve tüm araç içindekilere de taktırın.

12 yaşın altındaki çocukları boyları ve kilolarına göre düzenlenmiş güvenlik koltuklarına oturtun, kucakta ve ön koltukta asla taşımayın.