LASTİĞİN GÜVENLİĞİ

Çoğu insan lastiğe çok fazla ilgi göstermez ancak yakından incelendiğinde karmaşık yapısı, gelişmiş ve teknolojik özellikleri öne çıkacaktır. Bu özelliklerin tamamı, sizin bütün hareketlilik ihtiyaçlarınızın karşılanması için bir araya getirilmektedir.

Bu teknolojik hazineler aracınızın yolla temasını sağlamasına yardımcı olmaktadır. Yol tutuşun sağlanmasına ve hız değişimlerinin aktarılmasına yardımcı olurken, sürüşünüzü kolaylaştırmakta, istediğinizde durdurmakta  ve aracınızı düzgün bir şekilde yönlendirmektedirler.

Bir lastik yaklaşık 200 bileşenden meydana gelmektedir. Bunlar,  güvenlikte, yakıt veriminde ve performansta hayati bir rol oynamaktadır.

Lastiklerin araç ve yol arasındaki tek temas noktası olduğunun unutulmaması gerekir. Bu nedenle, hem güvenliğiniz hem hareketliliğinizin sağlanması amacıyla lastiklerinizin kalitesinin ve performansının korunması son derecede önemlidir.

Lastiğinizin yol ile temasta olan kısmı hemen hemen elinizin boyutu kadardır. Güvenliğiniz ve konforunuz  bu küçük alana bağlıdır. Sadece doğru lastikleri seçtiğinizden değil aynı zamanda en iyi performansı sergilemelerini sağlamak için düzenli olarak bakımlarını yaptığınızdan da emin olunuz. Çünkü lastikleriniz:

 1. Aracınız ve yol arasındaki tek bağlantıdır.
 2. Otomobilinizin tüm yükünü taşımaktadır.
 3. Otomobilden yol yüzeyine yönlendirme, hızlandırma ve frenleme gibi sürüş verilerine tepki vermektedir.
 4. Yol üzerindeki her engelin etkisini azaltmaktadır.

Lastiklerinizin diş derinliğini düzenli bir şekilde kontrol ettiğinizden emin olunuz ve aşındıklarında değiştiriniz. Bu size azami çekiş gücü ve yol tutuş sağlayacaktır. Diş derinliği 1,6 mm’ye kadar aşınmadan önce lastiklerinizi değiştiriniz. Güvenliğiniz ve hareketliliğiniz lastik sırt diş derinliğinin iyi bir seviyede olmasına bağlıdır çünkü:

 1. Lastik sırtındaki kanallar suyu lastiğinizin altından tahliye etmektedir, kontrolün sürdürülmesine yardımcı olmaktadır.
 2. Lastiklerinizin diş derinliği ne kadar fazla olursa daha fazla su tahliye edilebilecektir ve bu nedenle zeminde kayma ve suda kızaklama riski azalacaktır.
 3. Doğru lastik hava basıncına ilave olarak düzenli araç bakımı, lastiklerinizin mümkün olan en uzun süre en iyi performansı vermesini sağlayacaktır.
 4. Lastik sırt deseni yola tutunur, frenleme için ihtiyaç duyduğunuz mesafeyi etkiler.

Doğru hava basıncı aracınızın kontrolünü kaybetme riskinizi azaltmaktadır. Aynı zamanda, lastiklerinizin vaktinden önce aşınmasını ve içyapısında geri dönüşü olmayan hasarın oluşmasını engellemektedir. Lastik hava basıncı; kılcal delikler ve lastiğin bileşenleri yoluyla havanın doğal olarak kaçması veya  ortam ısılarında bir azalma nedeniyle düşebilmektedir. Yedek lastik dâhil olmak üzere lastiklerinizin havasını aylık olarak ve herhangi bir uzun yolculuktan önce, tercihen lastikleriniz soğukken kontrol ediniz (en azından 2 saat boyunca hareket etmemişken veya düşük hızda 2 km’den daha az yol almışken). Sıcakken test edildiklerinde, ölçülen basınca 4 PSI ilave ediniz. Lastik hava basıncının ayda bir kontrol edilmesi önemlidir çünkü:

 1. Düşük hava basıncı lastiklerinizin hasar görme riskini arttırmaktadır.
 2. %20 fazla basınç lastiğinizin ömrünü yaklaşık olarak 10.000 km azaltabilmektedir.
 3. Doğru lastik hava basıncı yakıt tasarrufu da sağlayacaktır.