1973 yılındaki tarihi Monte Carlo Rallisi ile başlayan Dünya Ralli Şampiyonası (WRC), dünyanın çeşitli ülkelerinde sahne alan otomobil yarışlarıdır.

Bu sınıftaki yarışlarda kullanılan lastikler;

-çok hızlı ısınma,

-sert hızlanma,

-ani ve sert frenleme,

-keskin ve süratli viraj alma ve

-ani yük değişikliklerine sıkça maruz kalmaktadırlar.

Bu kullanım koşulları nedeniyle bu yarışlar için üretilecek lastiklerin, tüm bu koşulları karşılayacak dayanıklılığa sahip olmaları  önem taşımaktadır. Yarışlar sırasında ve sonrasında araç ve lastikler hakkında elde edilen bilgiler, lastik sektörünün yüksek teknoloji ve teknik bilgileri paralelinde geliştirme amaçlı olarak kullanılır ve  geliştirilen bu teknolojiler, özellikle yüksek performans lastiklerinin üretim teknolojisine transfer edilirler.

Her WRC ralli yarışı ayağı için binin üzerinde lastik kullanılmaktadır. (Monte-Carlo yarışında bu rakam,4 bini bulur.)  Bu lastiklerin sökme-takma işlemleri için de yirminin üzerinde teknisyen görev almaktadır.

WRC lastiklerinde de diğer tüm lastiklerde olduğu gibi, yüksek yola tutunma, yuvarlanmaya karşı direnci en az, su tahliyesi en kolay bir lastik üretmek esastır. Bu yarışlarda olması için çok çaba gösterilmeyen tek özellik “gürültü”dür.

Nasıl yaz ve kış lastikleri için iki farklı sırt hamuru kullanılıyorsa, WRC lastikleri için de kuru zeminlerde kullanmak için “sert sırt hamuru”, ıslak zeminlerde kullanmak için de “yumuşak sırt hamuru” kullanılmaktadır. Başka bir deyişle Lastik sanayiinin sahip olduğu yüksek teknoloji sayesinde yukarıda belirtilen arazi koşulları dışında oluşabilecek iklim koşullarına göre de lastik üretilebilmektedir. Örneğin; çok soğuk havalar için çok yumuşak karışım kullanılırken karlı ve buzlu zeminler için çivli lastikler üretilmekte ve kullanılmaktadır.

WRC 2022 Takvimi

Monte-Carlo Rallisi (20 Ocak)
İsveç Rallisi (24 Şubat)
Hırvatistan Rallisi (21 Nisan)
Portekiz Rallisi (19 Mayıs)
İtalya Rallisi (2 Haziran)
Kenya Rallisi (23 Haziran)
Estonya Rallisi (14 Temmuz)
Finlandiya Rallisi (4 Ağustos)
Henüz belirlenmedi (18 Ağustos)
Yunanistan Rallisi (8 Eylül)
Yeni Zelanda Rallisi (29 Eylül)
İspanya Rallisi (20 Ekim)
Japonya Rallisi (10 Kasım)